Domů / Bydlení / Pronájmy jsou stále dražší: Jak najít vhodný byt?

Pronájmy jsou stále dražší: Jak najít vhodný byt?

Bydlení je jednou ze základních lidských potřeb. Ne každý má svůj vlastní dům nebo byt, nebo jsou lidé dávající přednost pronájmu. Hledat vyhovující byt k pronájmu lze buď poptáváním po známých, využitím služeb realitních kanceláří nebo sledováním webových stránek s inzeráty. Všechny způsoby mají svá pro i proti, ovšem jistotou je, že ceny pronájmů každým rokem rostou.

Většina zájemců o pronájem to nejprve zkouší přes známé. Může to být výhodné pro zájemce i pro pronajímatele, který získá nájemníka ne zcela neznámého a často mu nabídne i nižší nájem. Ovšem i v takových případech je dobré nespoléhat na ústní dohodu, ale uzavřít písemnou nájemní smlouvu.

Přes realitku za poplatek

Za sjednání nájmu prostřednictvím realitní kanceláře zaplatíte poplatek, někdy i ve výši jednoho či dokonce dvou nájemných. Přitom nemusíte mít ani jistotu, že v nájemní smlouvě budou hájeny vaše zájmy. Pozor si dejte, pokud po vás realitka chce předem podepsat rezervační smlouvu, ve které může být stanovena povinnost zaplatit rezervační poplatek i ve výši například 10 tisíc Kč. O ten přijdete, pokud se rozhodnete po prohlídce konkrétního bytu nájemní smlouvu neuzavřít.

Specializované weby

Nájemní byt lze najít přes speciální webové stránky, které inzerují nabídky přímo od majitelů bytů, kteří webům platí odměnu za inzerci. Někdy lze z webů stáhnout i nájemní smlouvu, kterou je však dobré si nechat zkontrolovat advokátem. Nikdy nespoléhejte pouze na fotografie, ale se stavem bytu se seznamte osobně ještě před uzavřením nájemní smlouvy.

Ceny pronajímaných bytů rostou

V r. 2016 se v porovnání s předchozím rokem ceny pronájmů zvýšily někde až o desítky procent. K největšímu nárůstu došlo v obou východočeských krajích. Například u garsonek činilo navýšení více než 45%. Nejdražší je ovšem stále Praha. Pronájem průměrné garsonky o 30 čtverečných metrech vyšel loni na 7.650 Kč (v Pardubicích byl průměrný nájem 6.990 Kč).

Za růstem cen nájmů lze hledat i zvyšující se ceny nových bytů. Ovšem výrazně stouply i ceny starších bytů, jejichž majitelé se tak snaží vydělat na rostoucím trendu a postupně zdražují i nájmy.