Domů / Bydlení / Hypotéka v kostce: Kolik si můžete půjčit a za jakých podmínek?

Hypotéka v kostce: Kolik si můžete půjčit a za jakých podmínek?

Plánujete vlastní bydlení financované hypotékou? V dnešní době přehřátého trhu s nemovitostmi a vysokých úrokových sazeb to nemusí být lehké – není to však nemožné. Zjistěte si, kolik si můžete půjčit, co vše výši hypotečního úvěru ovlivňuje a jaké podmínky musíte splňovat.

Co musíte jako žadatel o hypotéku doložit

Banka si musí být jistá, že dostojíte svým závazkům. Proto ji bude zajímat vaše bonita – schopnost splácet. Bude potřeba dokázat zdroj příjmů a to potvrzením od zaměstnavatele, nebo podložit svá daňová přiznání, pokud jste OSVČ.

Banku také budou zajímat vaše výdaje. Zajímá ji, jaké jsou vaše životní náklady a zda, a případně kolik, jiných úvěrů splácíte.

Tip! Dejte si pozor na online sázky. I to může být pro banku důvod zamítnutí hypotéky.

Podmínky poskytnutí hypotéky

Podmínky České národní banky pro poskytnutí hypoték obchodními bankami se během let několikrát měnily. To se stalo i na jaře roku 2022, kdy došlo k jejich zpřísnění. Podmínky jsou rozdílné pro žadatele do 36 let, jiné jsou pak pro žadatele starší. Pojďme se podívat, jaké to jsou a co přesně musíte pro danou hypotéku splňovat.

  • LTV pro žadatele do 36 let zůstává na 90 procentech, pro starší žadatele se snížil na 80 procent. Udává procentuální část ceny nemovitosti, kterou vám banka může maximálně půjčit.
  • DTI je pro žadatele do 36 let 9,5násobek, pro starší jen 8,5násobek. DTI udává maximální výši hypotéky dle čistého příjmu.
  • DSTI je pro mladé do 36 let 50 procent, pro starší jen 45 procent. DSTI pro vás znamená maximální část příjmů, kterou lze využít na splácení hypotečního úvěru.

Zajímá vás, jak spočítat maximální výši hypotéky, klikněte a přečtěte si článek?

Co výši hypotéky ovlivňuje?

Zmíněné podmínky ČNB však nezaručují, že vám banka opravdu poskytne danou částku. Faktorů, které výši hypotéky ovlivňují, je víc. Jsou to například:

  • Jiné závazky, závazky na kreditních kartách,
  • možné slevy či výhodnější podmínky, pokud jste dlouhodobým klientem banky,
  • zástava více nemovitostí, dosáhnete tak na vyšší hypotéku.