Domů / Investice / Kolik utratí průměrný kuřák za cigarety
Person Male Smile Happy Smoke Caucasian Smoker

Kolik utratí průměrný kuřák za cigarety

V Česku utratí kuřáci za cigarety zhruba 1.300 Kč měsíčně, což je o polovinu více než za alkohol. V důsledku boje proti kouření a zvyšující se ceně, se tento zlozvyk stává stále luxusnějším „koníčkem“. Kuřáci to skutečně nemají nejen v Čechách snadné.

Nejen, že musí za cigarety platit stále více peněz, ale také se jim zmenšuje prostor, kde si smějí zapálit. Po zákazu kouření na zastávkách hromadné dopravy, nádražích, ve zdravotnických zařízeních, sportovních stadionech a dalších místech, si počínaje 1. červnem letošního roku nebudou smět zapálit ani v restauracích.

Přesto se mnoho lidí odmítá cigaret vzdát, a naopak tomuto nešvaru holduje stále i mnoho mladých lidí. Někteří kuřáci jsou na cigaretách natolik závislí, že jim před výplatou nezbývají peníze ani na pokrytí běžných potřeb. Toto poznání vychází z průzkumu společností poskytujících nebankovní půjčky, které sledují nárůst žádostí o půjčky právě v tomto období. Důvodem je, že řada lidí s penězi nevyjde často kvůli svým zlozvykům, mezi nimiž tvoří největší podíl holdování cigaretám a alkoholu.

Jaký je průměr?

Podle průzkumů si český kuřák dopřává v průměru 12 cigaret za den, což představuje jednu krabičku na dva dny. Převedeme-li tento počet na peníze, tak měsíčně za cigarety vydají Češi téměř 1.300 korun. Za alkohol utratí v průměru o polovinu méně, konkrétně to je 600 Kč. Za jeden rok tedy průměrný kuřák prokouří více než 15 tisíc korun, za což byl mohl strávit krásnou dovolenou u moře nebo na horách a přispět tak ke svému zdraví. Mnohé domácnosti si díky kouření a nákupu alkoholu dobrovolně narušují rozpočet.

Jak jsme na tom v porovnání se sousedy

Převedeme-li výše uvedené počty na eura, pak průměrná měsíční útrata za cigarety činí v Česku 47 eur, na Slovensku 46 eur, v Polsku 41 eur, ovšem suverénně nejvíce prokouří Bulhaři, kteří za cigarety utratí ročně v průměru 49 eur.