Domů / Investice / Jak slaví Valentýna Češi

Jak slaví Valentýna Češi

Svátek zamilovaných, který se na celém světě slaví na den svatého Valentýna vždy 14. února, si našel mnoho stálých příznivců i v Česku. Podle průzkumů plánuje jeho oslavu stejně jako loni i letos až šest z deseti dotázaných Čechů.

Ti zároveň počítají s tím, že je valentýnské oslavy vyjdou v průměru na 1.500 korun. Větší oblibě se tento svátek těší u mužů, kterých jsou až dvě třetiny z nich, žen je o něco méně, a to zhruba jedna polovina.

Rozmanitost dárků

Mnoho mužů zve ženy na svatého Valentýna na romantickou večeři, na procházku nebo slaví tento den v soukromí. Nejvíce ovšem plánují Češi potěšit své protějšky věcným dárkem. Muži kupují ženám nejčastěji květiny, a to v 63 procentech, pak sladkosti (29%) nebo parfém (27%).

Ženy pochopitelně mužům květiny nekupují, ovšem u sladkostí a parfémů jsou procenta obdobná. Ovšem třetina žen svému milému žádný dárek nedává.

Téměř polovina dotázaných přiznala, že kdyby dostala od svého partnera či partnerky dražší dárek, než očekává, byla by šťastná. Pětina žen by na svého muže byla v takovém případě dokonce pyšná. Naproti tomu třetinu mužů by dražší dárek znepokojil.

Rozličnost představ o ideální oslavě

Téměř každý plánuje slavit svatého Valentýna se svým partnerem či partnerkou. Pětina žen si také vzpomene na děti či další rodinné příslušníky. Překvapivě pouze tři ze stovky Čechů si vzpomene na své milence či milenky. Průběh Valentýnského večera plánují partneři především společně, ovšem přesto se představy o jeho ideálním průběhu trochu liší. Nejvíce panuje shoda na večeři i společných chvílích v soukromí, ovšem pětina mužů by ráda pokračovala v oslavách v ložnici, což se líbí pouze pěti procentům žen. Pětina žen by raději jela na romantický zájezd.

Které dárky jsou nejdražší

Asi čtvrtina Čechů potěší svou polovičku dárkem v maximální hodnotě 250 Kč, pětina investuje až 500 Kč a více než tisícovku „obětuje“ každý šestý Čech. Nejdražším dárkem je stále spodní prádlo a také vstupenky do divadla či na koncert, za které Češi zaplatí v průměru 1.500 Kč. Alternativou divadla je populární kino, za které Češi na Valentýna utratí kolem 320 korun, což odpovídá zhruba dvěma lístkům v multiplexu.