Domů / Doporučujeme / Dovolte zákazníkům, aby vám spropitné platili kartou

Dovolte zákazníkům, aby vám spropitné platili kartou


Napadlo vás motivovat nenápadně zákazníky k tomu, aby vám zaplatili za spokojenost, kterou jste jim zajistili, a zaplatili vám spropitné, dýško, tuzér či bakšiš? Zpravidla takto klienti odměňují hotely, restaurace, kadeřnictví a další, kde získali služby, s nimiž byli u vás spokojeni. Někde je při platbě povinné, u nás zatím ne. Dle etikety by ale mělo odpovídat 10 – 15 % z celkové útraty.

Co vede ke spokojenosti klientů

Aby vám zákazníci spropitné dali, je důležité, aby jim chutnalo, masáž byla příjemná a poctivě provedená, účes byl dle představ a požadavků. Pomůže i usměvavý a ochotný personál, ochota poradit, hezké prostředí, čistota. Ke spokojenosti lidí pomáhají i platební terminály, s nimiž lze platit bezhotovostně.

Úhrada dýška i s platebním terminálem

Velmi mnoho zákazníků odrazuje od návštěvy obchodů, poskytovatelů služeb i využití např. přepravní společnosti fakt, že zde nemohou platit bezhotovostně. Naopak možnost platit kartou vyjdete všem vstříc, nikdo nebude muset řešit výběr peněz předem nebo to, zda má v peněžence dost na to, co teď právě potřebuje koupit. Spokojenost zákazníků se promítne i do spropitného.

Také jste slyšeli velký omyl, že při platbě kartou zákazníci nezaplatí spropitné? Není tomu tak. Dle interní studie, kterou prováděla Dotykačka, zákazníci platící kartou uhradí spropitné, a dokonce v průměru vyšší než při platbách v hotovosti. Nenápadně je k platbě motivuje Dotypay.

Volba výše spropitného se automaticky zobrazí na obrazovce platebního terminálu. Klienti si jedním kliknutím vyberou, zda chtějí spropitné v procentech nebo zadají částku. Pokyny jsou navíc navrženy tak, že k udělení dýška vybízejí, ovšem nenutí. Odmítne jen málokdo.

Co dál se spropitným

Dýško si může ponechat majitel podniku, ale stejně tak jej může rozpočítat mezi zaměstnance. Pokud si ho ponechá, stává se součástí tržby a musí ho uvést do daňového přiznání a odvést daň. U OSVČ 15 %, u právnické osoby 19 %. Při rozdání dýška zaměstnancům se jim o tuto částku navýší hrubá mzda, ze které se odvede daň 15 %.

Více informací k platebním terminálům Dotykačky najdete na Dotykacka.cz.