Domů / Ostatní / Co je to dluhopis a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Co je to dluhopis a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Dluhopisy patří mezi ty investice, které jsou obecně považovány za bezpečné. V tomto článku si na ně tedy podrobněji posvítíme.

Investování do dluhopisů patří mezi rozumné způsoby, jak nejlépe zhodnotit peníze. Zpravidla totiž nabízí relativně vysoké úrokové sazby. V kombinaci s relativně dobrým zabezpečením investice pak opravdu jde o skvělou příležitost. V následujících řádcích vám proto o dluhopisech řekneme víc.

Jaké druhy dluhopisů existují?

Dluhopisy se dělí podle doby splatnosti, úročení a druhu emitenta. Dluhopisy podle doby splatnosti dělíme na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Doba splatnosti dluhopisu investorovi ukazuje riziko investování, které je s dluhopisem spojené. Obecně se totiž dá říct, že čím větší je splatnost dluhopisu, tím větší je také riziko. To je ale relativní a spíše spjaté s výší úroku.

Dluhopisy podle úročení dělíme na pevné úročení, úročení podle referenční sazby, či s nulovým úročením. Dluhopisy podle druhu emitenta se dají rozdělit na dluhopisy státní a korporátní. V případě těch státních se jedná v podstatě o bezrizikovou investici. Sice se můžete dostat do situace, kdy byste vaše peníze nemuseli dostat zpět, v dnešní době ale nic takového nehrozí.

Chci investovat, jak začít?

Určitě jste se sami sebe někdy zeptali, ‚‚jak investovat do dluhopisů?‘‘. Stačí začít tím, že budete nakupovat dluhopisy od ověřených českých firem, které nabízí investování do dluhopisů zcela bez vstupních poplatků a s co největším průměrným výnosem. Jednou z takových firem je například Premiot. Jde o developerskou společnost, která na trhu působí už dlouhé roky a investorům nabízí dluhopisy s relativně vysokým úročením.

A kam investovat 10 milionů? Do dluhopisů s nízkým úročením to nemá moc smysl. Pokud tedy zůstaneme u společnosti Premiot, můžete svoje peníze vložit například do podílového fondu. Ten je vhodný především pro dlouhodobé úročení. Hodí se také pro všechny, kteří se chtějí přímo podílet na rozvoji portfolia společnosti Premiot a jejich developerkých aktivitách. Z nich poté investoři dostávají zasloužený podíl ze zisku.