Domů / Ostatní / Malé solární farmy jsou v rozkladu kvůli dotacím

Malé solární farmy jsou v rozkladu kvůli dotacím

Malé solární farmy často spoléhaly na každoroční přísun dotací. Po zdanění jejich zisku ale celá řada z nich skončila.

Dotace udělaly z fotovolatických systémů něco, na co může dosáhnout opravdu každý. Dostatečně výkonná fotovoltaická elektrárna na klíč vás tak vyjde doslova na pár korun. Každá mince ale má dvě strany.

Stát ušetřil, farmy zkrachovaly

Odvrácená strana mince je především fakt, že se stát zřejmě snaží zlikvidovat menší fotovoltaické farmy. S největší pravděpodobností tak chce napravit hříchy z minulosti, které fotovoltaické odvětví přivedly až sem. Některé solární farmy tak musí počítat s tím, že letos od státu neuvidí ani korunu na výrobu energie.

Tuto změnu ale na druhou stranu nepocítí obyčejní lidé. Pro ně totiž zůstávají pravidla totožná jako minulý rok. Opět si tedy můžete pořídit fotovoltaickou elektrárnu a s pomocí dotace srazi její cenu polovinu. Stát přitom dotuje i dražší a výkonnější fotovoltaické systémy, které mohou udržet váš dům soběstačný i několik měsíců.

Deset miliard do rozpočtu

Vraťme se ale k problému s malými solárními farmami. Ty totiž opravdu neuvidí z dotačního programu. Dostat k penězům by se jim podařilo jen v případě, že by byl jejich výnos o několik desetin procenta vyšší, než je v aktuální době. Stát samozřejmě mezitím tyto výnosy stihl zdanit, což údajně přineslo až deset miliard do rozpočtu ročně. Na druhou stranu ale došlo k výraznému zredukování množství solárních farem.

Pokud ale zrovna stavíte nový dům, nebo jen chcete svůj starý obohatit o solární elektrárnu, pak máte jedinečnou příležitost. Společnost Trienergo za vás všechno vyřídí. Při dodání veškerých podkladů zajistí dotaci na fotovoltaickou elektrárnu, načež všechno poskládá do kupy. Vy tak budete mít k dispozici fotovoltaickou elektrárnu za polovinu ceny a ještě budete mít možnost každý rok ušetřit tisíce korun díky akumulaci energie do baterií.