Domů / Investice / Umíte vypsat šek?

Umíte vypsat šek?

Šek může být dobrým pomocníkem v situacích, kdy není možné použít platební kartu, ani není bezpečné převážet velkou hotovost. Můžete tak svého partnera překvapit, když vytáhnete šekovou knížku, vypíšete šek a předáte mu jej. Přijímající však často nebude vědět, co má s šekem dělat. Ovšem i samotné vypsání šeku by mnoha Čechům činilo potíže.

K čemu se šeky používají

Banky vydávají soukromé šeky k osobnímu, soukromému nebo firemnímu účtu. Nejčastěji se této platby využívá k vyplacení hotovosti a přijímající tak činí na základě důvěry. Bankovní šeky jsou 100% kryty, což neplatí u soukromých šeků. Podle zákona sice nikdo nesmí vystavit nekrytý šek, ale pokud si někdo nekrytý šek jde vyzvednout, zaplatí bance náklady na zpracování a peníze žádné nedostane.

Šeky na žádost klienta vystavuje v ČR pouze těchto sedm bank:

  • Česká spořitelna
  • Československá obchodní banka
  • Komerční banka
  • MONETA Money Bank
  • Raiffeisenbank im Stiftland
  • Sberbank
  • Waldviertler Sparkasse Bank

Ovšem ne každá banka umí vystavovat jak soukromé, tak i bankovní šeky. Soukromé šeky umí vystavit všechny kromě MONETA Money Bank. Česká spořitelna vystavuje šeky pouze k firemním účtům.

Zajímavé informace se dozvíte ve finančním magazínu.

Bankovní šeky

Jejich výstavcem je přímo banka, takže je u nich 100% záruka pro přijímajícího, že za šek dostane peníze. Ceny za ně jsou však několikanásobně vyšší než u soukromých šeků. Vzhledem k vyšší ceně je pro běžné účely možné si vystačit i se soukromými šeky. Ovšem používání šeku se může nepříjemně prodražit. Například někomu šek vystavíte a podepíšete, pak si to rozmyslíte a odvoláte atd. Za každý jednotlivý úkon zaplatíte až několik stokorun. Proto platí u šeků více než jinde upravené úsloví „dvakrát měř, jednou vypisuj“.

Mají šeky budoucnost?

V některých situacích nebo při cestách do zahraničí může být šek užitečnou pomůckou v porovnání s jinými možnostmi nakládání s penězi. Přesto jejich obliba klesá a do budoucna se s šeky příliš nepočítá. Postupně je nahrazují bezhotovostní platby a bankomaty, kterými budou šeky z peněžnictví úplně vytlačeny.