Domů / Bydlení / S jakými náklady počítat při pořízení psa

S jakými náklady počítat při pořízení psa

Mít doma pejska je přáním stále většího počtu lidí i v Česku. V Evropě dokonce patříme na špičku co do počtu chovatelů psů. Ovšem není to zadarmo, jelikož pes stojí svého majitele určité náklady. Počítat musí nejen s výdaji na samotné pořízení, ale dále s placením krmení, pamlsků, hraček, poplatků a veterinární péče.

Na kolik vyjde pořízení psa

Záleží na prodávajícím, na plemeni, pohlaví a zda pes má či nemá rodokmen. Obvykle bývají dražší feny než psi. Pokud budete hledat vhodného pejska na internetu, můžete se setkat u inzerátů s označením PP, což je průkaz původu. Tito psi jsou zpravidla dražší než psi bez průkazu. Běžné ceny za pejsky se pohybují mezi 3 až 10 tisíci Kč. K levnějším plemenům patří německý ovčák, jezevčík nebo anglický kokršpaněl. Naopak za zlatého retrievera můžete zaplatit až 25 tisíc korun a vůbec k nejdražším patří čivava, jejíž cena se může vyšplhat až na 40 tisíc Kč.

Kolik stojí krmení

Aby pes dobře prospíval, měl hezký vzhled, dobrou kondici i náladu, nesmíte šetřit na krmivu. Granule jsou určeny pro konkrétní stáří a plemeno. K nejprodávanějším patří značky Royal Canin, Brit, Purina či Acana. Menší psy zkonzumují za den cca 70 g granulí, které jsou například v balení po 7,5 kg dostupné za cenu kolem 800 Kč.

Psovi však musíte dopřát i doplňkovou stravu v podobě vařeného kuřecího masa, rýže, těstovin a zeleniny. Při výcviku se pak neobejdete bez různých dobrůtek, jelikož správně cvičit psa lze hlavně na základě odměňování.

Další nezbytné náklady

Psovi musíte pořídit vhodný pelíšek, samozřejmě obojek a vodítko. Vodítka se liší podle váhy psa a dělí se na pevná a samonavíjecí. Povinným výdajem je poplatek za psy, který si každé město či obec stanoví příslušnou vyhláškou. Vyžadováno je také čipování, které by ovšem měl mít každý pes již od prodávajícího.

Střízlivým odhadem lze celkovou měsíční částku na pořízení a chov psa vyčíslit zhruba na dva tisíce korun. Některé výdaje jsou pochopitelně jednorázové, jiné průběžné. Vynaložené peníze nelze ovšem poměřovat s radostí, kterou vám pejsek poskytne.