1. Zimní pneumatiky
Základem je mít na vozidle zimní pneumatiky. Nejen, že od 1. listopadu do 31. března při výskytu sněhu, ledu či námrazy, je to povinnost každého řidiče, ale i vlastní rozum by vám měl napovědět, proč jsou zimní pneumatiky tak důležité jak pro vlastní bezpečnost, tak pro bezpečnost dalších účastníků silničního provozu.
Zimní pneumatika je navržena tak, aby odolala zimním klimatickým podmínkám. Díky vyššímu podílu siliky a hlubšímu dezénu zimní pneumatika lépe přilne k vozovce, prokazuje výrazně lepší vlastnosti, konkrétně brzdná dráha je kratší než u letní pneumatiky.
Důležité je vybrat kvalitní zimní pneumatiky, protože ty levné mnohdy vůbec neplní svůj účel a jejich pořízení by se vám tak nemuselo vůbec vyplatit.
2. Stav vozovky
Dříve než se vydáte na cestu, měli byste zhodnotit stav vozovky. Jestliže je vozovka pokrytá vrstvou sněhu, ledu, námrazy, možná byste měli svou cestu odložit, abyste předešli případným komplikacím. Pozor hlavně na mostech. I když se vám zdá, že je vozovka lehce průjezdná, mosty bývají zrádné – ráno večer a v noci, kdy padne rosa, mosty rychle namrznou.
3. Bezpečná vzdálenost
Dalším důležitým bodem při cestování je dodržování bezpečné vzdálenosti, která je daná zákonem. Toto pravidlo platí v podstatě celoročně, ale v zimě několikanásobně. Představte si, jak je vám nepříjemné, když se na vás auto jedoucí za vámi neustále lepí. Proto vy buďte obezřetní a dodržování bezpečné vzdálenosti si dobře hlídejte – budete mít více času zareagovat a můžete se tím vyhnout případnému karambolu.
4. Předvídat nepředvídatelné
Už v autoškole nás učili, že máme při jízdě předvídat nepředvídatelné. To znamená, přizpůsobte jízdu tak, abyste měli čas zareagovat na případnou překážku na vozovce. Pokud po vozovce jede například cyklista, mějte na paměti, že i cyklista může mít náhlý problém s jízdou a může ohrozit vás, a hlavně sebe tím, že vám skončí pod autem.
5. Způsob brždění
Pravidlem zůstává, že při brždění musí kola zůstat rovně. Pokud brzdíte na zledovatělé vozovce, brzděte zlehka. Při prudkém sešlápnutí brzdy by se automobil mohl stát neovladatelným. Lepším řešením, jak zpomalit automobil je podřazovat.
6. Příprava před jízdou
Důležitým krokem pro bezpečnou jízdu je příprava automobilu. Pokud máte automobil zasněžený, odstraňte z něho veškerý sníh, a to i ze střechy (viz. tento článek)– při prudším brždění by vám sníh mohl sklouznout na čelní sklo a zamezit vám v rozhledu. Stejně tak, pokud máte na oknech námrazu, proveďte nutnou údržbu k odstranění námrazy na skle u automobilu. Zkontrolujte si také, zda vám svítí všechna světla. V případě snížené viditelnosti vás ostatní účastníci silničního provozu pravděpodobně nepřehlédnou.
7. Povinné ručení
Měli byste myslet na to, že v zimním období, při hůře sjízdné vozovce, je větší pravděpodobnost dopravní nehody než kdykoliv jindy. Proto je důležité mít sjednané kvalitní povinné ručení, které pokryje případnou nehodu. Vždy se vyplatí připojistit si asistenční služby, které vám mohou ulehčit situaci při defektech na silnicích. Před jízdou se ujistěte, že vaše povinné ručení stále platí.
Tak šťastnou cestu vám všem…..