Domů / Doporučujeme / Co byste měli o dluhopisech vědět, než se pustíte do investičního trhu?

Co byste měli o dluhopisech vědět, než se pustíte do investičního trhu?

Dluhopisy jsou rozhodně jednou z těch možností investic, které patří mezi nejlépe hlídané a nejlépe regulované. Už samotné vypsání dluhopisu totiž není nijak možné bez toho, aniž by prošly verifikací v podobě schválení u České národní banky.

To ale neznamená, že jsou dluhopisy zcela bezrizikovou záležitostí. Zcela naopak, i zde je na vás, jak vysoká rizika budete reálně podstupovat. To, že jsou dluhopisy zalistovány totiž nemá nic společného s reálnou mírou užití peněz, které bude stát, firma či jedinec, za dluhopisy zamýšlet. To a mnohem více se dozvíte v následujících řádcích.

 

Čím déle dluhopisy podržíte, tím lépe se budete mít

Ano, opravdu to tak funguje. V moment, kdy nakupujete dluhopisy, se zároveň musíte zapřísáhnout na jaký časový rámec je podržíte. Pochopitelně žádný subjekt vypisující dluhopisy nechce obratem vyplácet investorům peníze, tak je šťastný za delší podržení jejich hodnoty. Takové dluhopisy jsou potom výborné v tom, že zároveň nabídnou mnohem lepší procentuální zhodnocení počáteční investice, než tomu jinak bude u kratšího podržení dluhopisů.

Vybírat si můžete z celé řady variant

Důvodem, proč jsou dluhopisy ve svých různých variantách tak moc rizikové, je především oblast podnikání, do kterého svému subjektu víceméně přispíváte. Z pohledu rentability jsou nejvýhodnější dluhopisy především ty, které vystavují soukromé společnosti. Pokud vám ale jde spíše o jistotu návratnosti investice a s rentabilitou si už tolik hlavu nelámete, tak rozhodně budete mnohem spokojenější v případě využití státních dluhopisů.

I zde se vám vyplatí rada zkušenějších

Nákup dluhopisů je stejně tak individuální záležitostí, jako je to v případě jakékoliv jiné investiční příležitosti. Zkrátka máte celou řadu možností, jak vést svoji investiční politiku. Určit směr ale minimálně zpočátku spíše má osoba či firma, která zná prostředí dluhopisů dobře. Ačkoliv je samotný nákup dluhopisů velice jednoduchý, tak byste se mohli divit, jak složité regulační mechanismy v nich mohou pracovat. Ty vám mohou přitom pojistit to, že i v případě nejhoršího o své peníze rozhodně nepřijdete.