Trvalý pobyt je jeden z důležitých údajů, které uvádíte v celé řadě situací. Je označen v občanském průkazu a také je veden v evidenci obyvatel. Je to adresa vašeho pobytu, který si volíte podle několika kritérií. Může to být místo pobytu vaší rodiny, máte zde byt či dům, ale trvalý pobyt můžete mít také v místě svého zaměstnání. Místo trvalého pobytu však může být pouze jedno. Může jím být jakýkoli objekt, jež je určen pro bydlení, ubytování či individuální rekreaci a je označen číslem popisným, evidenčním či orientačním.
Ohlášení změny trvalého pobytu
Pokud místo trvalého pobytu měníte, je potřeba změnu hlásit. Vaše první kroky směřují do ohlašovny v místě nového trvalého bydliště. Naleznete ji na obecním úřadu nebo na úřadu městské části či městského obvodu. S sebou je potřeba přinést doklady k užívání nové adresy – výpis z katastru nemovitostí v případě koupě domu či bytu nebo nájemní smlouvu. Po ohlášení této změny musíte požádat o vydání nového občanského průkazu a to do 15ti dnů od nahlášení změny.
Mezi další instituce, kam je potřeba změnu trvalého pobytu nahlásit, patří zdravotní pojišťovna (do 30ti dnů), pokud vlastníte řidičský průkaz a stěhujete se do jiné obce, tak na registr řidičů (do 5ti dnů), na registr vozidel a to v případě, že jste majitelem motorového vozidla, pokud pobíráte sociální dávky, tak na úřad práce (do 8mi pracovních dnů), jste – li důchodce nebo osoba samostatně výdělečně činná, tak na správu sociálního zabezpečení, bance, kde máte vedený svůj účet nebo v případě, že máte vůči bance nějaké finanční závazky, ošetřujícím lékařům, zaměstnavateli a v případě, že trvalý pobyt s vámi mění i vaše nezletilé děti, tak do školského zařízení, které navštěvují.
Pokud potřebujete získat trvalý pobyt z jakéhokoli důvodu jako prémiovou lokalitu v Praze 6 či jiném místě, obraťte se na portál muj-trvaly-pobyt.cz.