Domů / Doporučujeme / Počet pracovních úrazů je v ČR stále velký. Jak toto číslo snížit?

Počet pracovních úrazů je v ČR stále velký. Jak toto číslo snížit?

Pracovní úrazy nejsou ničím výjimečným. I když je dbáno na bezpečnost a plnění požadavků, stále je zde lidský faktor, který čas od času může selhat. A potom tu jsou také firmy, kterým BOZP zase až tolik neříká. A právě ty výrazně zvyšují statistiku pracovních úrazů. Pokud se a daná čísla podíváme, je třeba říci, že si naše země nevede vůbec dobře. A to jak v porovnání s okolními zeměmi, tak hlavně v rámci porovnání s celoevropským průměrem.

Co říkají čísla?

Než se podíváme na možnosti, jak se dá dan číslo snížit, je třeba začít trochou dat, která nám mohou říci, jak moc je situace vážná. Konkrétní alarmující hodnotou je 3,24 procenta na 100 tisíc zaměstnaných lid. To v praxi znamená, že z daného počtu utrpí pracovní úraz více než tři tisícovky zaměstnanců. A to je skutečně velmi vysoké číslo.

Jak tento stav snížit?

Kontrolní mechanismy státu v tomto směru samozřejmě existují, ale rozhodně nejsou tak účinné, jak by se očekávalo. Hlavní roli má v tomto jak odpovědnost firmy, tak i odpovědnost samotných zaměstnanců. Základem dnes bývá spíše teoretická bezpečnost práce, která je založena na několika školeních a podepsání příslušného papíru. Aby byla firma bezpečná, je třeba zajistit mnohem více věcí. Sem patří třeba:

  • Ochranné pomůcky
  • Vymezení různých zón
  • Značení, signalizace a další prvky

Méně úrazů má pozitivní vliv v řadě oblastí

Mnoho firem se danému kroku sice vyhýbá, ale musíme říci, že to není ideální cesta. A to z toho důvodu, že zvýšení bezpečnosti práce může zaručit, že nedojde ke zranění některého z klíčových zaměstnanců. Dále je třeba říci, že zaměstnanci spolu s ním nevzniknou další náklady spojené jak s dorovnáním mzdy a nutnosti platit bolestné, tak v tomto směru nevzniknou ani náklady spojené s případnou pokutou právě za nezajištění bezpečnosti. Najednou se investice do většího bezpečí lidí jako něco opodstatněného. A to potvrzují i odborníci z Visap.cz, kteří nabízejí technologii, která dokáže dlouhodobě snížit úrazovost a zvýšit efektivitu práce.

Tip: Osm typů rakoviny lze detekovat bez biopsie.