Téměř deset let už uplynulo od globální ekonomické krize a české ekonomice se daří čím dál tím lépe. Nezaměstnanost je na dvacetiletém minimu, rychle roste průměrná mzda a po letech se zvedá také inflace.
Všechno tyto okolnosti mají pozitivní vliv na investiční chování Čechů. Za poslední dva tři roky se čeští investoři přestali bát a svou zlepšující se finanční situaci začali využívat k investicím – do fondů, do dluhopisů, do akcií i do nemovitostí.
Že jsou Češi ochotní své peníze ukládat i jinam než pouze na bankovní účty, o tom svědčí čísla. Objem investic do fondů je na historicky nejvyšší úrovni. V současnosti je v České republice v domácích i v zahraničních fondech zainvestováno přes 455 miliard korun. Každý sedmý Čech investuje.
Konzervativní Češi – spíše dluhopisy než akcie
Češi se v oblasti podílových fondů orientují spíše na konzervativní cestu. Preferují dluhopisy, ačkoliv výnosy z dluhopisů jsou momentálně díky nízkým úrokovým sazbám poblíž historických minim. Dobrou cestou pro Čechy tak můžou být spíše různé smíšené fondy.
Investiční skupina DRFG například pro „typicky české“ klienty připravila konzervativní podílové fondy, které se záměrně vyhýbají akciím a dalším volatilním instrumentům. I přesto je jejich zhodnocení stabilně okolo 4–5 % ročně.
David Rusňák, předseda představenstva zmíněné skupiny, se při více příležitostech nechal slyšet, že DRFG otevřeně cílí na opatrnější klienty. Na ty, kteří chtějí v každém případě porazit inflaci a k tomu si vydělat ještě zhruba 2–3 % nad ni.
Kolik průměrně Češi investují?
Čeští investoři se od svých zahraničních kolegů odlišují hlavně tím, že více dbají na důvěryhodnost fondů. Tuto kvalitu ale posuzují častěji na základě vlastních dojmů a pocitů než že by si pečlivě zjišťovali tvrdá fakta a čísla. Obezřetnost je přitom na místě.
Češi, kteří investují pravidelně, si nejčastěji ukládají mezi 500 až 2000 korunami měsíčně. Při jednorázových investicích vloží nejčastěji 10-100 tisíc korun.