Domů / Doporučujeme / Jak si půjčujeme v České republice

Jak si půjčujeme v České republice

Půjčujeme si stále častěji. Už není třeba návštěva banky ani složité dokladování příjmu. Stačí pár kliknutí nebo jeden telefonát a peníze putují na náš účet. Ale jak konkrétně si půjčujeme?

Souhrnné údaje o úvěrech soukromých osob

Podle bankovní statistiky České národní banky dosáhl objem úvěrů poskytnutých rezidentským domácnostem v ČR v prosinci 2016 výše 1 419 mld. Kč. Z toho největší část tvoří úvěry na bydlení (1 053 mld. Kč), což je 74 % z celkového objemu úvěrů poskytnutých domácnostem. Objem spotřebitelských úvěrů činil na konci prosince 221 mld. Kč. Setrvale klesá počet úvěrů se selháním, v prosinci 2016 jejich podíl klesl na 3,2 % (úvěry se selháním představují součet úvěrů nestandardních, pochybných a ztrátových).

Úvěry rezidentským domácnostem podle účelu (mld. Kč) a podíl úvěrů se selháním (%)


Zdroj: ČNB

Podle Úvěrového barometru Czech Credit Bureau (3. čtvrtletí 2016) se zvýšila průměrná částka na jednu smlouvu jak u dlouhodobých úvěrů (hypotéky, úvěry ze stavebního spoření) o 6 %, tak i u krátkodobých úvěrů o 9 %. U dlouhodobých úvěrů byla průměrná suma na jednu smlouvu 1,1 mil. Kč, u krátkodobých 90 231 Kč. Částka připadající průměrně na jednoho klienta činila u dlouhodobých dluhů 1,3 mil. Kč u krátkodobých dluhů 166 tisíc korun (meziroční nárůst u obou typů úvěrů byl 7 %).

Podle stejného zdroje peníze dluží každý třetí Čech včetně nezletilých dětí. Celkem jich bylo 3 060 221, což je o 2 937 osob méně než předchozí rok. Jenom krátkodobé dluhy mělo 1 942 628 osob, jen dlouhodobé dluhy 613 008 osob a oba typy půjček 504 585 osob.

Zajímavosti o půjčkách

O tom, zda si půjčíme, obvykle rozhodují oba partneři. Podle výběrového šetření Českého statistického úřadu při rozhodování o půjčkách v rámci partnerských vztahů či manželství uvedlo 91,4 % mužů a 92 % žen, že oba partneři rozhodují zhruba stejně.

Podle informací zveřejněných na roklen24.cz si častěji půjčují muži (52 %) než ženy (48 %), nejčastěji si půjčují Petrové a Jany a jejich průměrný věk je 42 let. Víc si půjčují svobodní než zadaní žadatelé o úvěr. Nejčastěji si půjčujeme v pondělí, ve tři hodiny odpoledne a v prosinci. V posledních letech ale roste zájem také o spotřebitelské půjčky během ledna kvůli povánočním výprodejům. Nejvíce si půjčují obyvatelé Moravskoslezského a Středočeského kraje, nejméně na Vysočině. Nejčastěji si půjčují lidé narození ve znamení Býka, nejméně Váhy.

Jak splácíme

Současná příznivá ekonomická situace má pozitivní vliv i na to, jak Češi splácí staré dluhy. V lednu bylo v registru SOLUS s dluhem po splatnosti o 50 tisíc občanů méně, než jich bylo před rokem. Meziročně se jedná o pokles o více než půl procenta, když podíl občanů s dluhem po splatnosti zapsaných v tomto registru klesl ke konci roku 2016 na 7,44 % (oproti 8,09 % ke konci roku 2015). Tento podíl se snižuje ve všech krajích České republiky.

Podíl počtu osob se závazkem po splatnosti v negativním registru SOLUS na celkovém počtu obyvatel ve věku 18 let a více v jednotlivých krajích:

Výrazně také klesla částka po splatnosti evidovaná v Registru fyzických osob SOLUS, a to z 52,7 mld. Kč na konci roli 2015 na 50,5 % o rok později.