Domů / Doporučujeme / Od roku 2021 se mění pravidla pro podávání ročního hlášení za odpady

Od roku 2021 se mění pravidla pro podávání ročního hlášení za odpady

Odpady produkuje každý, ale v případě živnostníků, firem a obcí jde o záležitost, kterou je zapotřebí evidovat. Důvod je jednoduchý, ze zapotřebí mít o odpadu dokonalý přehled. U odpadu existuje limit, od kterého je zapotřebí zasílat roční hlášení na ISPOP, tedy na Integrovaný systém plnění ohlašovacích povinností. Roční hlášení se podává za všechny provozovny. U vedení evidence je také potřeba zpracovávat výkaz statistiky o odpadech, který se odešle na Český statistický úřad. Pravidla pro podávání ročních hlášení se v roce 2021 změnila a to společně se zákonem o odpadech 541/2020 Sb. Co změna přinesla?

Změna v podávání ročního hlášení za odpady

Roční hlášení za odpady musí podávat každý, kdo produkuje přes 100 tun běžného odpadu nebo přes 600 kilogramů nebezpečného odpadu. Dříve byla hranice u nebezpečného odpadu 100 kilogramů, takže se zvedla hned o půl tuny, což pro mnoho menších producentů nebezpečného odpadu znamená úlevu. Stále se však nevyhnou průběžné evidenci odpadu, která je povinná pro každého, aby s ní prokázal, jestli se vejde do limitu nebo ne. Změnil se také termín pro podávání ročního hlášení. Víte, jak se řeší roční hlášení za odpady 2022? Hlášení za rok 2021 a další roky musíte poslat na ISPOP do konce února, tedy do 28.2. Dříve byl termín 15.2, takže se značně prodloužil, což mnoho lidí uvítá.

Byrokracii nechte zkušenějším

Věděli jste, že firmy, obce i živnostníci si nechávají zpracovávat roční hlášení často externě? Jde o nepříjemnou povinnost a když ji přenecháte zkušené firmě na Rocnihlaseni.cz, budete mít hned o starost méně. Zašlete jí veškeré podklady, ona vše řádně zpracuje a odešle na ISPOP.