Domů / Doporučujeme / Od multikár po scrubmastery

Od multikár po scrubmastery

Tyto dva zdánlivě spolu nesouvisející pojmy mají společného jmenovatele, kterým je úklid. Rozdíl je v prostředí, ve kterém se tato úklidová technika používá. Multikáry jsou výhradně venkovními dopravními a úklidovými stroji, kdežto scrubmastery slouží k úklidu podlah ve velkých prostorách.

Venkovní úklidová technika Multicar

V češtině se pro pojem Multicar vžil název multikára. Jedná se o malá užitková vozidla, která mají universální využití. Vyrábí je firma Multicar ve Waltershausenu ve středním Německu. Výhradním dovozcem těchto lehkých užitkových vozidel pro Českou republiku je společnost Unikont Group.

Typové řady multikár

Hlavní předností multikár je universálnost jejich použití. Díky robustní konstrukci a nejrůznějším nástavbám, které se na multikáry dají nainstalovat, zastanou tato malá užitková vozidla i ty nejtěžší práce. Výrobní závod Multicar v Německu v současnosti produkuje tři typové řady multikár:

  1. Multicar M27 Compact – parametry tohoto typu odpovídají požadavkům na transportéry a nosiče nejrůznějších nástaveb
  2. Multicar M31 – jedná se o typický kompaktní nosič nástaveb a transportérů
  3. Multicar M29 – tento typ je úzkorozchodným nosičem nástaveb a transportérů

Jak lze multikáry využít

Multikáry jsou oblíbené v mnoha odvětvích. Slouží na stavbách nebo v průmyslových provozech k přepravě materiálu, v zahradnictvích ale nejvíce se uplatňují v komunální oblasti. Ve městech a obcích slouží k úklidu místních komunikací a chodníků, k odvozu odpadu, v létě k zavlažování veřejné zeleně nebo kropení ulic v horkých dnech, v zimě zase k odhrnování sněhu z chodníků pomocí připevněné radlice. O všestrannosti využití multikár svědčí skutečnost, že existuje zhruba stovka různých nástaveb.

Co je to scrubmaster?

Jedná se o stroj, který patří k moderní úklidové technice ve výrobních halách, administrativních budovách, v obchodních areálech a jiných velkých prostor. Scrubmastery ovšem slouží i k úklidu menších ploch, což platí o Scrubmasteru B12. Tento typ je praktický a kompaktní mycí stroj o nízké hmotnosti. Diskový kartáč umožňuje důkladné umytí tvrdých podlah a jeho vystupující hlava dokáže čistit blízko okrajů podlah. Stroj se snadno přemisťuje a integrovaná nabíječka umožňuje dobíjení baterie z jakékoliv standardní elektrické zásuvky.