Žijeme v době, kdy si každý člověk může půjčit určitou sumu peněz, když ji potřebuje. V mnoha případech dokonce nemusí říkat, na co konkrétního si půjčku bere. I když jsou půjčky čili také úvěry běžně známé, jen málokdo zná jejich přesnou definici. Rozšiřme tak proto své obzory a prozraďme si, co to vlastně úvěr je a jak lze úvěr jako takový definovat.
Co je to úvěr neboli půjčka?
Pokud hovoříme o úvěru čili o půjčce, hovoříme o zápůjčce financí dlužníkovi. Na jedné straně stojí věřitel, který je ochotný uvolnit své finanční prostředky a půjčit je dlužníkovi, na druhé straně stojí dlužník, který je ochoten v průběhu splácení půjčky zaplatit navíc jistý úrok.
Úkolem či funkcí půjčky je přerozdělovat volné peněžní prostředky, banky a nebankovní instituce tím ovlivňují množství peněz v oběhu.
Půjčky poskytují banky i nebankovní instituce
Zatímco v minulosti se chodilo pro půjčku hlavně do bank (půjčování financí je hlavním úkolem či činností bank), dnes se žádají o půjčku i nebankovní instituce, které poskytují takzvané nebankovní půjčky, jakou je například půjčka Rerum. Nebankovní půjčky mají oproti klasickým půjčkám celou řadu výhod, například jsou mnohdy rychlejší, také výhodnější, často i snadněji vyřízené.
Jak se dělí půjčky
Půjčky čili úvěry lze různě dělit. Základním rozdělením je na bankovní a nebankovní půjčky. Zatímco bankovní jsou poskytovány bankami, nebankovní jsou poskytovány nebankovními institucemi. Dále se rozlišují úvěry dle toho, pro koho jsou určeny nebo komu jsou poskytovány. Rozlišujeme tak podnikatelské půjčky, osobní půjčky, dále také úvěry státům či obcím.
Půjčky ještě dělíme dále, a to na závazkové úvěry, na obchodní úvěry nebo třeba na peněžní úvěry, kam spadají provozní úvěry či také kontokorentní půjčky, investiční půjčky nebo hypoteční půjčky. Také existuje takzvaný spotřebitelský úvěr.