Domů / Doporučujeme / Umíte správně vybrat pneumatiky a alu kola?

Umíte správně vybrat pneumatiky a alu kola?

Bezpečnost jízdy jakýmkoliv motorovým vozidlem je snad nejvíce závislá na pneumatikách. Proto by každý motorista měl pneumatikám věnovat náležitou pozornost. Začíná to již jejich nákupem, který je třeba podřídit zejména údajům uvedeným v technickém průkazu.

Chcete-li mít záruku kvality, pak zapomeňte na levné zboží z Asie, prodávané v některých obchodních řetězcích. Nakoupit pod jednou střechou spolu s potravinami i oblečení, případně elektrospotřebiče či dokonce pneumatiky pro svůj automobil je sice pohodlné, ovšem zvláště u pneumatik je rozhodně lepší dát přednost specializované prodejně. Sázkou na jistotu, kvalitu a bezpečnost je rozhodně nabídka PNEU OK shopu s.r.o., který disponuje širokou paletou pneumatik všeho druhu. Navíc má tento obchod profesionální zázemí a cenné zkušenosti v oblasti prodeje a služeb. Kromě pneumatik patří do sortimentu obchodu i alu kola atraktivního designu. Alu kola mají kromě estetického vzhledu i další výhody. Díky alu materiálu nehrozí žádná koroze a důležitá je také mnohem nižší hmotnost alu kol v porovnání s klasickými plechovými disky, což je důvodem úspory pohonných hmot.

Letní vs zimní pneumatiky

Dnes je už samozřejmostí výměna pneumatik, která byla dokonce uzákoněna. Každý majitel či provozovatel motorového vozidla je povinen používat od 1.11. do 31.3. zimní pneumatiky. V minulosti se jezdilo v průběhu celého roku na jedněch pneumatikách, což je dnes již nemyslitelné. Zákonodárce vycházel z rozdílnosti jízdních podmínek v létě a v zimě. Výrobci pneumatik tomu přizpůsobily svou produkci a dodávají na trh letní a zimní pneumatiky. Hlavní rozdíl mezi nimi je v dezénu a složení materiálu. Zimní vzorek lépe odvádí vodu a sníh a také na zledovatělém či zasněženém povrchu vozovky lépe zabírá. Naopak u letních pneumatik je materiál tvrdší a dezén má lepší přilnavost k horkému povrchu.

Péče o pneumatiky

S výměnou pneumatik je spojeno také jejich skladování. Jelikož se na stárnutí pneumatik největší měrou podílí UV záření, má skladování pneumatik velký vliv na jejich kvalitu. Je ověřeno, že správně uskladněné pneumatiky stárnou až 17x pomaleji než při jejich užívání. Optimální skladovací prostředí by mělo být v přítmí a pokud možno s co nejmenšími teplotními výkyvy.