Domů / Doporučujeme / Co dělat, když nestihnete lhůtu na reklamaci skryté vady radí Aplikant.cz

Co dělat, když nestihnete lhůtu na reklamaci skryté vady radí Aplikant.cz

Lhůta pro uplatnění reklamace skrytých vad u nemovitosti činí pět let. Když se vám ji povede propásnout, nutně to neznamená, že vaše právo na reklamaci zaniká. Nesmí vás na to ale prodávající u soudu upozornit. V soudním sporu totiž pokud kupující prodávajícímu neoznámí vadu do pěti let od nabytí vlastnického práva k nemovitosti, soud mu právo přizná jen za podmínky, že prodávající – recenze firem – nebude namítat, že mu vadu ve stanovené lhůtě neoznámil.

Co znamená koupě “jak stojí a leží”

Pokud se v kupní smlouvě setkáte s ustanovením „kupující nemovitost kupuje, jak stojí a leží“, mějte se na pozoru, protože takové ustanovení není dle zákona platné. Prodávající by se totiž tímto sdělením pokoušel zbavit své odpovědnosti za vady, což rozhodně nemůže. Leží totiž na něm důkazní břemeno a on je ten, kdo musí dokazovat, že se nejedná o skrytou vadu, jelikož o ní předem kupujícímu řekl. Hlavním faktorem je, zda vada na nemovitosti existovala v době prodeje a jestli s ní byl kupující obeznámen. Hodnotící portál Aplikant.cz od společnosti 123jobs Media nabízí přehledné hodnocení a recenze firem on-line.

Platí ale jen pro byty v osobním vlastnictví

Je důležité vědět, že vše uvedené platí jen pro byty v osobním vlastnictví. Jestli bydlíte v bytě patřícímu družstvu, bohužel se nic z uvedeného nedá využít, jelikož jste si nekoupili přímo byt, nýbrž vlastnický podíl v družstvu. Podíl v družstvu totiž zřizuje pouze právo k užívání bytu, nikoliv k jakékoliv reklamaci. V roli družstevníka byt obýváte na základě smlouvy o nájmu mezi vámi a družstvem. To znamená, že v případě vady musíte postupovat jako nájemník – oznámit vady pronajímateli a žádat po něm opravu.